Vishay/Dale RN65D1154FRSL
RN65D1154FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1154FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.15M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1154FRSL.pdf
Availability of RN65D1154FRSL
QUANTITY
RN65D1154FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1154FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65D1154FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1154FRSL
Related LinksRN65D1, RN65D1154FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1154FRSL Details Description
Related parts for RN65D1154FRSL
CONN EDGECARD 120POS .100" WW datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 20MHZ 8DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.970" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 5.00/03/90 1.5SN BK datasheet.pdf
CABLE 5POS .100 JUMPER 3.75 INCH datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS SMT GOLD datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 200KM datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V 20% X5R 0805 datasheet.pdf