Vishay/Dale RN65D1180FRE6
RN65D1180FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1180FRE6
Brief Description
RES 118 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1180FRE6.pdf
Availability of RN65D1180FRE6
QUANTITY
RN65D1180FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1180FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D1180FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1180FRE6
Related LinksRN65D1, RN65D1180FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1180FRE6 Details Description
Related parts for RN65D1180FRE6
IC REG LDO 1.8V 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 40W datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SPLICE 22-10AWG CLOSED END datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14SSOP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZM24/M27 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf