Vishay/Dale RNC55J8880BRR36
RNC55J8880BRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8880BRR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 888 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8880BRR36.pdf
Availability of RNC55J8880BRR36
QUANTITY
RNC55J8880BRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8880BRR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J8880BRR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)888
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8880BRR36
Related LinksRNC55J8, RNC55J8880BRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8880BRR36 Details Description
Related parts for RNC55J8880BRR36
CAP CER 10PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IGBT 400V 45W IPAK datasheet.pdf
IC AMP HBT GAAS GEN-PUR SOT-89 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
OSC PROG LVDS 1.8V 150PPM OE SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf