Vishay/Dale RN65D11R8FRE6
RN65D11R8FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D11R8FRE6
Brief Description
RES 11.8 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D11R8FRE6.pdf
Availability of RN65D11R8FRE6
QUANTITY
RN65D11R8FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D11R8FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D11R8FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D11R8FRE6
Related LinksRN65D1, RN65D11R8FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D11R8FRE6 Details Description
Related parts for RN65D11R8FRE6
IDC CABLE - MPD26K/MC26M/MPD26K datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V Y5V 1210 datasheet.pdf
IC DRIVER VIDEO FILTER 3CH 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO214AC datasheet.pdf
IC CTLR/MON SFP 1-2CH 28TQFN datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1W DO204AL datasheet.pdf