Vishay/Dale RN65D1371FRE6
RN65D1371FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1371FRE6
Brief Description
RES 1.37K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1371FRE6.pdf
Availability of RN65D1371FRE6
QUANTITY
RN65D1371FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1371FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D1371FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1371FRE6
Related LinksRN65D1, RN65D1371FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1371FRE6 Details Description
Related parts for RN65D1371FRE6
RES SMD 619K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 45NS 68PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 300MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.165" 3MM 2LD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
OSC OCXO 26.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
220UF 50V 10X12,5 datasheet.pdf