Vishay/Dale RN65D1402FRE6
RN65D1402FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1402FRE6
Brief Description
RES 14K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1402FRE6.pdf
Availability of RN65D1402FRE6
QUANTITY
RN65D1402FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1402FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D1402FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1402FRE6
Related LinksRN65D1, RN65D1402FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1402FRE6 Details Description
Related parts for RN65D1402FRE6
SW MINI .1A SLD ROLL LEVER 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC AXIAL datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NAT 100=100' datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG TRIAX PIN SLDER datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.2V 4-USP datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 5CIRC .375 datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf