Vishay/Dale RN65D14R0FBSL
RN65D14R0FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D14R0FBSL
Brief Description
RES 14 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D14R0FBSL.pdf
Availability of RN65D14R0FBSL
QUANTITY
RN65D14R0FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D14R0FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65D14R0FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D14R0FBSL
Related LinksRN65D1, RN65D14R0FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D14R0FBSL Details Description
Related parts for RN65D14R0FBSL
RECT BRIDGE 25A 1000V WIRE LEADS datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 24K OHM 1206 datasheet.pdf
FAN BLOWER 107X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX2169 datasheet.pdf
RES 100M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf