Vishay/Dale RN65D1503FB14
RN65D1503FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1503FB14
Brief Description
RES 150K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1503FB14.pdf
Availability of RN65D1503FB14
QUANTITY
RN65D1503FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1503FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D1503FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1503FB14
Related LinksRN65D1, RN65D1503FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1503FB14 Details Description
Related parts for RN65D1503FB14
FIXED IND 33UH 650MA 300 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 2008 datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CAP NIOB OXIDE 330UF 20% 4V 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 510K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 35V X7R 1210 datasheet.pdf
IC CPLD 640MC 10.21NS 25WLCS datasheet.pdf
MICRO 31 M 8" YEL JACKS LP datasheet.pdf