Vishay/Dale RN65D1541FB14
RN65D1541FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1541FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.54K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1541FB14.pdf
Availability of RN65D1541FB14
QUANTITY
RN65D1541FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1541FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D1541FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1541FB14
Related LinksRN65D1, RN65D1541FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1541FB14 Details Description
Related parts for RN65D1541FB14
IC 16-BIT TRANSP LATCH 48-TSSOP datasheet.pdf
IC BINARY COUNTER SYNC 16SOP datasheet.pdf
HDWR V-LINK PLUG HFBR-0400 ST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
SHEET FERRITE 200X200MM datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 4.8A TO277A datasheet.pdf