Vishay/Dale RN65D1620FR36
RN65D1620FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1620FR36
Brief Description
RES 162 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1620FR36.pdf
Availability of RN65D1620FR36
QUANTITY
RN65D1620FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1620FR36
Internal Part NumberEIS-RN65D1620FR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1620FR36
Related LinksRN65D1, RN65D1620FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1620FR36 Details Description
Related parts for RN65D1620FR36
IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 11.77"L X 9.9"W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 7.62MM datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf