Vishay/Dale RN65D1692FB14
RN65D1692FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1692FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1692FB14.pdf
Availability of RN65D1692FB14
QUANTITY
RN65D1692FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1692FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D1692FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1692FB14
Related LinksRN65D1, RN65D1692FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1692FB14 Details Description
Related parts for RN65D1692FB14
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES MO 2W 3.3 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 175A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HDR 16POS DUAL R/A datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CIR 54C 54#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf