Ohmite WNB2R0FET
WNB2R0FET picture photo
Mfg. Part Number
WNB2R0FET
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WNB2R0FET.pdf
Availability of WNB2R0FET
QUANTITY
WNB2R0FET Order Process
Ship out your order
Specifications of WNB2R0FET
Internal Part NumberEIS-WNB2R0FET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WNB2R0FET
Related LinksWNB2, WNB2R0FET Datasheet, Ohmite Distributor
WNB2R0FET Details Description
Related parts for WNB2R0FET
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-3/TO-66 3POS datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
Crystal 6.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.2A 58 MOHM SMD datasheet.pdf
DIG SW -M02- CGNS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.079 50 POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1W DO213AB datasheet.pdf