Vishay/Dale RN65D1874FRSL
RN65D1874FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1874FRSL
Brief Description
RES 1.87M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1874FRSL.pdf
Availability of RN65D1874FRSL
QUANTITY
RN65D1874FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1874FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65D1874FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1874FRSL
Related LinksRN65D1, RN65D1874FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1874FRSL Details Description
Related parts for RN65D1874FRSL
RES SMD 0.56 OHM 2% 1/6W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IGBT 600V 100A 416W TO247-3 datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf