Vishay/Dale RN65D2002FBSL
RN65D2002FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D2002FBSL
Brief Description
RES 20K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D2002FBSL.pdf
Availability of RN65D2002FBSL
QUANTITY
RN65D2002FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D2002FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65D2002FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D2002FBSL
Related LinksRN65D2, RN65D2002FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D2002FBSL Details Description
Related parts for RN65D2002FBSL
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RETAINER WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 50K 24SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN DUST COVER RCPT&BLADE 2POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf