Vishay/Dale RN65D2101FRE6
RN65D2101FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D2101FRE6
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D2101FRE6.pdf
Availability of RN65D2101FRE6
QUANTITY
RN65D2101FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D2101FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D2101FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D2101FRE6
Related LinksRN65D2, RN65D2101FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D2101FRE6 Details Description
Related parts for RN65D2101FRE6
OPTOISO 3.75KV TRI-STATE 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 192KHZ 24-TSSOP datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 27MH 31MA 308 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf