Vishay/Dale RN65D2101FRSL
RN65D2101FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D2101FRSL
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D2101FRSL.pdf
Availability of RN65D2101FRSL
QUANTITY
RN65D2101FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D2101FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65D2101FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D2101FRSL
Related LinksRN65D2, RN65D2101FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D2101FRSL Details Description
Related parts for RN65D2101FRSL
DIODE TUNING SS 20V SOT23 datasheet.pdf
CONN PLUG VERTICAL 80POS .050 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 48VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.5 OHM 10% 2000W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf