Vishay/Dale RN65D2400FB14
RN65D2400FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D2400FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 240 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D2400FB14.pdf
Availability of RN65D2400FB14
QUANTITY
RN65D2400FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D2400FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D2400FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D2400FB14
Related LinksRN65D2, RN65D2400FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D2400FB14 Details Description
Related parts for RN65D2400FB14
MOSFET P-CH 20V 2.3A SOT23-6 datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 1.2A SP3SUA datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf