Vishay/Dale RN65D2492FRE6
RN65D2492FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D2492FRE6
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D2492FRE6.pdf
Availability of RN65D2492FRE6
QUANTITY
RN65D2492FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D2492FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D2492FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D2492FRE6
Related LinksRN65D2, RN65D2492FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D2492FRE6 Details Description
Related parts for RN65D2492FRE6
IC NVSRAM 2MBIT 85NS 32EDIP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 14POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 11POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
PLIER 5 1/2 LNG NOSE SN55V datasheet.pdf
HDM 5SMPOO62F T datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V THRU HOLE datasheet.pdf