Vishay/Dale RN65D2494FR36
RN65D2494FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D2494FR36
Brief Description
RES 2.49M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D2494FR36.pdf
Availability of RN65D2494FR36
QUANTITY
RN65D2494FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D2494FR36
Internal Part NumberEIS-RN65D2494FR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D2494FR36
Related LinksRN65D2, RN65D2494FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D2494FR36 Details Description
Related parts for RN65D2494FR36
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 10SON datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
ROLL TRUSTAT B80 VINYL 30X50' datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE16 M25 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT PIN datasheet.pdf