Vishay/Dale RN65D24R9FBSL
RN65D24R9FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D24R9FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.9 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D24R9FBSL.pdf
Availability of RN65D24R9FBSL
QUANTITY
RN65D24R9FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D24R9FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65D24R9FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D24R9FBSL
Related LinksRN65D2, RN65D24R9FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D24R9FBSL Details Description
Related parts for RN65D24R9FBSL
FIXED IND 47NH 450MA 300 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
LED 5MM 5V RT ANGLE RED PC MNT datasheet.pdf
WIRE DUCT FLEX 12.5 X12.5 X500MM datasheet.pdf
KIT DEV RABBITCORE TCP/IP 2000 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V 8.3A 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SKT datasheet.pdf
BCZ 3.81/08/180FZE SN BK BX datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 1.27MM SMD datasheet.pdf