Vishay/Dale RN65D2550FRE6
RN65D2550FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D2550FRE6
Brief Description
RES 255 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D2550FRE6.pdf
Availability of RN65D2550FRE6
QUANTITY
RN65D2550FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D2550FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D2550FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D2550FRE6
Related LinksRN65D2, RN65D2550FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D2550FRE6 Details Description
Related parts for RN65D2550FRE6
SWITCH SLIDE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 10-12AWG #8 datasheet.pdf
RES 370K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT PROBE 0.6MM PITCH datasheet.pdf