Vishay/Dale RN65D2870FB14
RN65D2870FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D2870FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 287 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D2870FB14.pdf
Availability of RN65D2870FB14
QUANTITY
RN65D2870FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D2870FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D2870FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)287
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D2870FB14
Related LinksRN65D2, RN65D2870FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D2870FB14 Details Description
Related parts for RN65D2870FB14
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 10% 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 3.2A 31.2 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 152 TYPE A 35POS datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 9POS datasheet.pdf