Vishay/Dale RN65D36R2FB14
RN65D36R2FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D36R2FB14
Brief Description
RES 36.2 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D36R2FB14.pdf
Availability of RN65D36R2FB14
QUANTITY
RN65D36R2FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D36R2FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D36R2FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D36R2FB14
Related LinksRN65D3, RN65D36R2FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D36R2FB14 Details Description
Related parts for RN65D36R2FB14
TEST PROBE 2MM/4MM BANANA PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 43POS WALL MT PINS datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 4KW 200V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.55 OHM 1% 10W datasheet.pdf
1.25MM JMPR 102 LGT TYPE A 19POS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf