Vicor Corporation V300C12E150BL
V300C12E150BL picture photo
Mfg. Part Number
V300C12E150BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V300C12E150BL.pdf
Availability of V300C12E150BL
QUANTITY
V300C12E150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C12E150BL
Internal Part NumberEIS-V300C12E150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C12E150BL
Related LinksV300C1, V300C12E150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C12E150BL Details Description
Related parts for V300C12E150BL
CONN RECEPT PIN .015-.025" .166" datasheet.pdf
CLIPS CBL MANAGMNT .56X 3.75"3PC datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
KIT STARTER FOR AT91CAP9A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 5A 120V datasheet.pdf