Vishay/Dale RN65D4001FB14
RN65D4001FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D4001FB14
Brief Description
RES 4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D4001FB14.pdf
Availability of RN65D4001FB14
QUANTITY
RN65D4001FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D4001FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D4001FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D4001FB14
Related LinksRN65D4, RN65D4001FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D4001FB14 Details Description
Related parts for RN65D4001FB14
SW BASIC SPDT .1A .187QC 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 560 OHM 0804 datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR40H/AE40G/HPL40H datasheet.pdf
CAP CER 82PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN W.FL JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 100MW GMD2 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO214AC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC DO15 datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 2.37A 40 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN M23 datasheet.pdf