Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000718K9900V0L
Y000718K9900V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y000718K9900V0L
Brief Description
RES 18.99K OHM 0.6W 0.005% RAD
Datasheet Download
Y000718K9900V0L.pdf
Availability of Y000718K9900V0L
QUANTITY
Y000718K9900V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000718K9900V0L
Internal Part NumberEIS-Y000718K9900V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.99k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000718K9900V0L
Y000718K9900V0L Details Description
Related parts for Y000718K9900V0L
CONN HEADER .100 SINGL STR 19POS datasheet.pdf
FILTER LINE 10MH 3A VERTICAL datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 8CHAN I2C 20TSSOP datasheet.pdf
TOOL CRIMP SHORT HANDLE datasheet.pdf
LAMP INCAND 5MM STD BI-PIN 2.5V datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SSOP datasheet.pdf
CA,62.5,24F,OFNP,MPO datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 16 16S datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR HUMIDITY SPI 1.7% SMD datasheet.pdf