Sullins Connector Solutions HCM24DRTH
HCM24DRTH picture photo
Mfg. Part Number
HCM24DRTH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
HCM24DRTH.pdf
Availability of HCM24DRTH
QUANTITY
HCM24DRTH Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM24DRTH
Internal Part NumberEIS-HCM24DRTH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM24DRTH
Related LinksHCM2, HCM24DRTH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCM24DRTH Details Description
Related parts for HCM24DRTH
ANT 2.4GHZ SNAP-IN 1.8MM PCB datasheet.pdf
IC DRVR TRANSF ISO 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
OSC XO 59.9824MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH DIP 5POS EXT ACT PC MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
1.25MM RA HDR 24CKT DUAL ROW datasheet.pdf
5900UF 75V 35X105 85C ST datasheet.pdf