Vishay/Dale RN65D4002FB14
RN65D4002FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D4002FB14
Brief Description
RES 40K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D4002FB14.pdf
Availability of RN65D4002FB14
QUANTITY
RN65D4002FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D4002FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D4002FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D4002FB14
Related LinksRN65D4, RN65D4002FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D4002FB14 Details Description
Related parts for RN65D4002FB14
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-DIP datasheet.pdf
28 CAB 28 GASKET REAR MT PCP datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf