Vishay/Dale RN65D4021FRSL
RN65D4021FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D4021FRSL
Brief Description
RES 4.02K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D4021FRSL.pdf
Availability of RN65D4021FRSL
QUANTITY
RN65D4021FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D4021FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65D4021FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D4021FRSL
Related LinksRN65D4, RN65D4021FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D4021FRSL Details Description
Related parts for RN65D4021FRSL
RES 0.39 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 10ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
IC FPGA 111 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
MINI D RIBBON 40 CONTACT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN PLUG SS 6POS STRT W/PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf