Vishay/Dale RN65D43R2FRSL
RN65D43R2FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D43R2FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 43.2 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D43R2FRSL.pdf
Availability of RN65D43R2FRSL
QUANTITY
RN65D43R2FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D43R2FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65D43R2FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D43R2FRSL
Related LinksRN65D4, RN65D43R2FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D43R2FRSL Details Description
Related parts for RN65D43R2FRSL
DSUB CABL-AFM15G/ AE15M / X datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 75 OHM 8SIP datasheet.pdf
RES 3.09M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX M18 3W 5MM NO PNP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.36A 71 MOHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf