Vishay/Dale RN65D44R2FRE6
RN65D44R2FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D44R2FRE6
Brief Description
RES 44.2 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D44R2FRE6.pdf
Availability of RN65D44R2FRE6
QUANTITY
RN65D44R2FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D44R2FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D44R2FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D44R2FRE6
Related LinksRN65D4, RN65D44R2FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D44R2FRE6 Details Description
Related parts for RN65D44R2FRE6
RES SMD 105K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMA datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 350KHZ SC70-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
CONN RCPT 1 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 15 BLACK datasheet.pdf
TXRX IRDA 115.2KB 2.5MM 8SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HAN PG 9 CABLE CLAMP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIA 4MM 3MM PIGT NPN NC datasheet.pdf