Vishay/Dale RN65D50R0FB14
RN65D50R0FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D50R0FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D50R0FB14.pdf
Availability of RN65D50R0FB14
QUANTITY
RN65D50R0FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D50R0FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D50R0FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D50R0FB14
Related LinksRN65D5, RN65D50R0FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D50R0FB14 Details Description
Related parts for RN65D50R0FB14
FIXED IND 3.9NH 300MA 220 MOHM datasheet.pdf
RES 20K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
2MM SHROUDED BOARD MNT HDR 12 PO datasheet.pdf
ADHESIVE FERRITE ABSORBENT MATER datasheet.pdf
LUG ALUMINUM 1 HOLE datasheet.pdf
LED XLAMP XB-H WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf