Vishay/Dale RN65D5101FRE6
RN65D5101FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D5101FRE6
Brief Description
RES 5.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D5101FRE6.pdf
Availability of RN65D5101FRE6
QUANTITY
RN65D5101FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D5101FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D5101FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D5101FRE6
Related LinksRN65D5, RN65D5101FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D5101FRE6 Details Description
Related parts for RN65D5101FRE6
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 340MA 1.45 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
30AWG SFP+CABLE ASSY datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 208 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
ANT ROOF BRACKET 16MM OLYMPIAN datasheet.pdf
330UF 35V 10X21 85C AXI datasheet.pdf