Vicor Corporation V300A5E400BF
V300A5E400BF picture photo
Mfg. Part Number
V300A5E400BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V300A5E400BF.pdf
Availability of V300A5E400BF
QUANTITY
V300A5E400BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5E400BF
Internal Part NumberEIS-V300A5E400BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5E400BF
Related LinksV300A5, V300A5E400BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5E400BF Details Description
Related parts for V300A5E400BF
RES SMD 140K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 2500.0UH PARAL datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SER 1M 16VQFN datasheet.pdf
CH20M12 BASE ELEMENT 12.5MM BLK datasheet.pdf
RES 630 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUD DGTL 10W 48HTQFP datasheet.pdf
HAN PUSHPULL POWER PFT M-CRIMP datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf