Vishay/Dale RN65D5231FBSL
RN65D5231FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D5231FBSL
Brief Description
RES 5.23K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D5231FBSL.pdf
Availability of RN65D5231FBSL
QUANTITY
RN65D5231FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D5231FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65D5231FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D5231FBSL
Related LinksRN65D5, RN65D5231FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D5231FBSL Details Description
Related parts for RN65D5231FBSL
SWITCH 2 POS DIP RECESSED SEALED datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 28A 8VQFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 18.4A PPAK SO-8 datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 4-40 datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMC datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.8VC AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 32MB 70NS 48BGA datasheet.pdf
TV 6C 6#12 PIN PLUG datasheet.pdf
YELLOW 3 POS METAL RTN L datasheet.pdf