Vishay/Dale RN65D5491FB14
RN65D5491FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D5491FB14
Brief Description
RES 5.49K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D5491FB14.pdf
Availability of RN65D5491FB14
QUANTITY
RN65D5491FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D5491FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D5491FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D5491FB14
Related LinksRN65D5, RN65D5491FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D5491FB14 Details Description
Related parts for RN65D5491FB14
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT HV 8SOP datasheet.pdf
KEY YELLOW FOR HB1750 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 128UM datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf