AVX Corporation SA101A511JAK
SA101A511JAK picture photo
Mfg. Part Number
SA101A511JAK
Brief Description
CAP CER 510PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA101A511JAK.pdf
Availability of SA101A511JAK
QUANTITY
SA101A511JAK Order Process
Ship out your order
Specifications of SA101A511JAK
Internal Part NumberEIS-SA101A511JAK
Standard Package5,000
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance510pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA101A511JAK
Related LinksSA101A, SA101A511JAK Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA101A511JAK Details Description
Related parts for SA101A511JAK
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 14W datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD SRL LP 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .050 12POS 30AU datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 45A TO262-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FERRITE CORE 3.5MM OD datasheet.pdf
DOUBLE CHOKE 10MH 1.5A HORZ datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf