Vishay/Dale RN65D5492FRSL
RN65D5492FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D5492FRSL
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D5492FRSL.pdf
Availability of RN65D5492FRSL
QUANTITY
RN65D5492FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D5492FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65D5492FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D5492FRSL
Related LinksRN65D5, RN65D5492FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D5492FRSL Details Description
Related parts for RN65D5492FRSL
CONN BLOCK TERM PCB 5.08MM 12POS datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 250VAC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG GRY 1000' datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 150MW 0503 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 332 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf