Vishay/Dale RN65D5620FRSL
RN65D5620FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D5620FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 562 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D5620FRSL.pdf
Availability of RN65D5620FRSL
QUANTITY
RN65D5620FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D5620FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65D5620FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D5620FRSL
Related LinksRN65D5, RN65D5620FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D5620FRSL Details Description
Related parts for RN65D5620FRSL
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP CER 120PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.81K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 0.4W 2512 datasheet.pdf
IC TRANSMITTER 2.4GHZ 8051 36QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
350 TB WIR PRO 45D ROU datasheet.pdf
10UF 25V 6.3X17.5 105C AXI datasheet.pdf