Vishay/Dale RN65D5901FRE6
RN65D5901FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D5901FRE6
Brief Description
RES 5.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D5901FRE6.pdf
Availability of RN65D5901FRE6
QUANTITY
RN65D5901FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D5901FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D5901FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D5901FRE6
Related LinksRN65D5, RN65D5901FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D5901FRE6 Details Description
Related parts for RN65D5901FRE6
CONN HEADER 16POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CABLE ASSY SOCKET 30POS 28AWG datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 23.8VC DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 25POS .12M datasheet.pdf
RES 10 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 12 CONTAC datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 2.54MM T/H datasheet.pdf