Vishay/Dale RN65D6490FRSL
RN65D6490FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D6490FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 649 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D6490FRSL.pdf
Availability of RN65D6490FRSL
QUANTITY
RN65D6490FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D6490FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65D6490FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)