Vishay/Dale RN65D6650FRE6
RN65D6650FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D6650FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 665 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D6650FRE6.pdf
Availability of RN65D6650FRE6
QUANTITY
RN65D6650FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D6650FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D6650FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D6650FRE6
Related LinksRN65D6, RN65D6650FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D6650FRE6 Details Description
Related parts for RN65D6650FRE6
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ISO TO220 datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
CONN MOD 3 POS FEMALE SMD datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
RES 220K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER 5A datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.4A 65 MOHM SMD datasheet.pdf