Vishay/Dale RN65D8061FBSL
RN65D8061FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D8061FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.06K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D8061FBSL.pdf
Availability of RN65D8061FBSL
QUANTITY
RN65D8061FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D8061FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65D8061FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D8061FBSL
Related LinksRN65D8, RN65D8061FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D8061FBSL Details Description
Related parts for RN65D8061FBSL
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 24-30AWG GOLD datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
Connector Receptacle 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CA SM LDD SCDUPLEX(NG) datasheet.pdf
TRANS PNP 10V 0.5A MINI3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 2.03K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf