Vishay/Dale RN65D82R5FRSL
RN65D82R5FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D82R5FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 82.5 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D82R5FRSL.pdf
Availability of RN65D82R5FRSL
QUANTITY
RN65D82R5FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D82R5FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65D82R5FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D82R5FRSL
Related LinksRN65D8, RN65D82R5FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D82R5FRSL Details Description
Related parts for RN65D82R5FRSL
CONN PC/104 KIT 104POS UNKEYED datasheet.pdf
FTG DIVIDER TRANSITION LD2P WHT datasheet.pdf
IC DIRECTIONAL DETECTOR SMD datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
SMA STRAIGHT JACK FOR 1.13 MICRO datasheet.pdf
DIODE 1A 600V 75NS DO-214AC datasheet.pdf