Vishay/Dale RN65D9421FB14
RN65D9421FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D9421FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.42K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D9421FB14.pdf
Availability of RN65D9421FB14
QUANTITY
RN65D9421FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D9421FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D9421FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.42k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D9421FB14
Related LinksRN65D9, RN65D9421FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D9421FB14 Details Description
Related parts for RN65D9421FB14
CAP FILM 0.22UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RING TUBULAR 4AWG #3/8 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 698 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf