Vishay/Dale RN65D9760FRE6
RN65D9760FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D9760FRE6
Brief Description
RES 976 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D9760FRE6.pdf
Availability of RN65D9760FRE6
QUANTITY
RN65D9760FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D9760FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D9760FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D9760FRE6
Related LinksRN65D9, RN65D9760FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D9760FRE6 Details Description
Related parts for RN65D9760FRE6
IC DAC 8BIT DUAL V-OUT 20DIP datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
BP LATCH FRAME LF datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC QUAD MOSFET DRIVER 16-SOIC datasheet.pdf
SOCKET 2PAD 3.2X1.5 CRYSTAL datasheet.pdf
IC FPGA 106 I/O 196CSBGA datasheet.pdf
JUMPER XJL MACRO HOOK 60" SET/10 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 12-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE PIN datasheet.pdf