Vishay/Dale RN65E1002BBSL
RN65E1002BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E1002BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E1002BBSL.pdf
Availability of RN65E1002BBSL
QUANTITY
RN65E1002BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E1002BBSL
Internal Part NumberEIS-RN65E1002BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E1002BBSL
Related LinksRN65E1, RN65E1002BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E1002BBSL Details Description
Related parts for RN65E1002BBSL
IC V-FREQ/FREQ-V CONV 14DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 2012 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 6POS+1GND SCREW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS CABLE SKT datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf