Vishay/Dale RN65E1211BRSL
RN65E1211BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E1211BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E1211BRSL.pdf
Availability of RN65E1211BRSL
QUANTITY
RN65E1211BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E1211BRSL
Internal Part NumberEIS-RN65E1211BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E1211BRSL
Related LinksRN65E1, RN65E1211BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E1211BRSL Details Description
Related parts for RN65E1211BRSL
LED RED CLEAR AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.69KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC59R datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 2POS R/A T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DISPLAY 565NM GRN NUMERIC 0.43" datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf