Vishay/Dale RN65E1211BRSL
RN65E1211BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E1211BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E1211BRSL.pdf
Availability of RN65E1211BRSL
QUANTITY
RN65E1211BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E1211BRSL
Internal Part NumberEIS-RN65E1211BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E1211BRSL
Related LinksRN65E1, RN65E1211BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E1211BRSL Details Description
Related parts for RN65E1211BRSL
RES 73.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
COVERS PADDLE SWES 1/2 COVER TYP datasheet.pdf
CUTTER CARBIDE datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 4A 20 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A TO92 datasheet.pdf