Vishay/Dale RN65E1374FBSL
RN65E1374FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E1374FBSL
Brief Description
RES 1.37M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E1374FBSL.pdf
Availability of RN65E1374FBSL
QUANTITY
RN65E1374FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E1374FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65E1374FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.37M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E1374FBSL
Related LinksRN65E1, RN65E1374FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E1374FBSL Details Description
Related parts for RN65E1374FBSL
JUMPER-H1503TR/A3049V/H1503TR 4" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LMZ10503 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7612 datasheet.pdf
RES 123K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC REG BST ADJ 3.7A SYNC 20WCSP datasheet.pdf